Tuesday, July 9, 2019

Our Low Budget Menu Plan

0
Due to a recent cleaning job loss I've taken to writing out super budget friendly menu plans to help keep our grocery costs low.  We are currently living off our stockpile and only spending $100 a month to feed the three of us plus our cat.

We have reasonable amounts of meat in our freezer,  bought at the best possible price and portioned out carefully.  We are not big meat eaters but we do eat meat 5 or 6 nights a week even if it's just soup with little bits of chicken in it.  We DO NOT eat leftover meat in sandwiches the next day or eat dinner leftovers for lunch either.  It's much dearer than an egg on toast,  soup or a crumpet / muffin.

Here is the menu plan we just finished using -

Wed 26th June - Roast lamb in gravy ( already cooked and in freezer ) with roast veg and steamed veg

Thurs 27th June - Chunky chicken and veg soup ( stock with chicken bits from the freezer )

Fri 28th June -   We used some money from our treat fund to eat out before going to the movies ( voucher )

Sat 29th June - Chunky chicken and veg soup with crusty bread

Sun 30th June -  Homemade hamburgers with seasoned wedges.  We didn't have lettuce on hand so we went without.  The wedges were homemade and seasoned with salt,  garlic and rosemary

Mon 1st July -  Silverside ( already cooked and in freezer ) with roast veg and steamed veg

Tues 2nd July -  Lasagne with steamed veg

Wed 3rd July -  Sausages,  mash and steamed veg

Thurs 4th July -   Jessica cooked a gnocchi and chicken dish

Fri 5th July - Lamb chops,  mash and steamed veg

Sat 6th July - Chicken skewers ( on clearance ) with cucumber,  garlic bread and tomato.  We were going out to a party so didn't want to eat too much

Sun 7th July -  Eggs,  bacon,  spinach and mushrooms on toast.


NOTES -

*  The lasagne cost $1.30 per serve.  I used tomatoes from our garden that were cooked and frozen last season..  I get 12 serves from the lasagne and always fill up the plate with veggies.  The leftover portions are frozen for future meals.

*  Roast lamb,  beef and silverside is portioned out to 2 slices each for Jessica and myself and 3 or 4 slices for Darren.

*  1 lamb chop per person and they were bought on clearance for $7.99 kg.  They are put on the menu plan about once a month due to their dearer price.

*  Sausages are portioned to 1 1/2  each for Jessica and I and 3 for Darren.  Sometimes I jazz them up with 1/2 a tin of tomatoes seasoned with Italian herbs.

*  Homemade hamburger patties are 80 grams each.  If tomatoes are too dear I don't buy them to go in the roll.  Tomato sauce is used instead.   We usually include cheese,  cucumber and  lettuce in the roll and Darren sometimes fries an egg to put in his.




Here is June / July's grocery shop.  Milk,  fruit and veg were bought as needed each week.  We were gifted with lemons and mandarins. Because vegetables are so dear,  I've been buying carrots,  cauliflower, frozen beans and corn.

Author Image

About Crownleye David
Soratemplates is a blogger resources site is a provider of high quality blogger template with premium looking layout and robust design

No comments:

Post a Comment